Turhan Karakaya

Turhan KARAKAYA

Türkiye’nin International RAC (Refrigeration and Air Conditioning) Expert ünvanına sahip ilk eğitmenidir. Bu ünvan Almanya’da bulunan Bundesfachscule Kalte-Klima-Technik’te aldığı eğitimlerin ardından GIZ-Prokilma insiyatifi, UNEP ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı ile verilmiştir. Özellikle soğutucu akışkanlar ve çevrenin ozon tabakasına zarar veren ve sera etkisi yaratan gazlara karşı korunması ile ilgili Türkiye ve bölgesinde eğitimcilerin eğitiminden sorumludur.

Buna ek olarak Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik Programı öğretim görevlisidir.

Endüstri Yüksek Mühendisi (Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü),

Mekatronik Mühendisi (Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi),

İktisatçı (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Lisans),

İşletmeci (Bahçeşehir Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü-MBA-Master of Business Administration-İşletme Yönetimi Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi-İşletme Lisans),

Mekatronik Teknikeri (Sakarya Üniversitesi, Ön Lisans)

İklimlendirme Soğutma Teknikeri (İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO)ve Makine Teknisyeni (İstanbul Sultanahmet Teknik Lisesi) dir.

Ayrıca; ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Nova South Eastern University’de İş İletişimi, İşletme Yönetimi, Etkili Sunum Teknikleri, İş İngilizcesi konularında eğitimler almıştır. Gerek İklimlendirme Sektöründe gerekse başka sektörlere yönelik birçok eğitim ve seminerler vermiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilmiş A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesine sahip olmasının yanı sıra ISO-9001 Kalite Baş Denetçisidir.

Bahçeşehir Üniversitesi-METGEM-Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme Merkezi Sektörler Koordinatörü görevinin yanı sıra, TOBB-İklimlendirme Meclisi üyesi ve Eğitim Komitesi başkanıdır. İSEDA-İklimlendirme Soğutma Eğitim Danışma ve Araştırma Derneği kurucu başkanı, onursal başkanı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı, ASHRAE-American Society of Heating, Refrigerating and Air-conditioning Engineers Türkiye Chapter kurucu üyesi, RSES-Refrigeration Service Engineers Society üyesi, Türk Teknikerler Birliği Onur Kurulu Üyesi, TTMD-Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Asıl üyesi, Isı Bilimi ve Tekniği Derneği Asıl üyesidir. 2011-2013 yılları arasında İSİB-İklimlendirme İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyeliği ve 2009-2012 yılları arasında ise İSKİD-İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği Üyeliği ve SDDK-Split ve Değişken Debili Klimalar Komisyon Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyetinin aktif üyelerindendir.

1996-2004 yılları arasında Isısan AŞ’de Servis Müdürlüğü, 2004-2006 yılları arasında Ürün Müdürlüğü, 2006-2012 yılları arasında Bosch Termoteknik AŞ’de Klima Sistemleri Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, 2011-2012 yılları arasında Bosch Amerika Isı Pompası fabrikalarında ürün geliştirme çalıştırmaları, 2011-2013 yılları arasında ise Bosch Termoteknik AŞ’de Türkiye, Ortadoğu ve Kafkasya Bölgesinden sorumlu Ürün Yönetim Departman Direktörü olarak görev yapmıştır. 2013 yılı Nisan ayından bu yana ortağı ve kurucusu olduğu Asal İklimlendirme Teknolojileri AŞ’de Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak Japon Devi Hitachi markalı ürünlerin genel dağıtıcısı olarak çalışma hayatındaki faaliyetlerine devam etmektedir.

<<< Konuşmacılar